Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka w dniu 31 maja 2022r. odbyła się klasowa wycieczka uczniów klasy V do Wałbrzycha - do zamku Książ. W wycieczce uczestniczyło również 12 rodziców. Książ, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, przywitał nas przepięknie kwitnącymi  rododendronami, które mogliśmy podziwiać udając się spacerkiem przez park do zamku.

Zamkowy przewodnik opowiedział nam różne ciekawostki, na przykład: historię zamku, kto w nim kiedyś mieszkał, jak wyglądało dawniej życie, co znajdowało się w poszczególnych komnatach, kim była księżna Daisy i inne. Obejrzeliśmy liczne fotografie rodziny Hochbergów, zamieszkującej zamek w XIX wieku. Następnie zrobiliśmy sobie przerwę w zamkowych ogrodach, skąd mogliśmy podziwiać piękny krajobraz Książańskiego Parku Krajobrazowego.

   Następnie udaliśmy się do Stada Ogierów Książ, gdzie pani przewodnik oprowadziła nas po zabytkowych zabudowaniach stajennych, ujeżdżalni i powozowni. Poznaliśmy również historie sportów jeździeckich w Stadninie oraz sylwetki jej najlepszych zawodników, min. Wicemistrza Świata w Powożeniu -  p.Bartłomieja Kwiatka.

   Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w palmiarni w Wałbrzychu- Lubiechowie, która została wybudowana przez właściciela zamku Książ dla swojej małżonki Daisy. Księżna Daisy von Pless, największa celebrytka ówczesnej Europy, uwielbiała kwiaty. Legenda głosi, iż książę Hochberg pragnąc, by jego żona mogła być codziennie obdarowywana świeżym bukietem, podarował jej w tym celu oranżerię. Dodatkowo sprowadzono specjalnie dla niego 7 wagonów kolejowych zastygłej lawy z wulkanu Etna na Sycylii, aby pokryć oranżerie otaczając palmiarnię.

Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów.

   Wycieczka była bardzo udana, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej przygody.  

 

Kierownik wycieczki:

Gabriela Maziarz