W dniu 7 czerwca 2022r. uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią, Beatą Motwicką wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Czwartoklasiści podróżowali pociągiem, niektórzy mieli okazję doświadczyć to po raz pierwszy. Zwiedziliśmy Dworzec Główny PKP Wrocław, który zachwyca piękną architekturą.    

  Następnie udaliśmy się do OH-Kina w Arkadach i uczniowie uczestniczyli w Lekcji w Kinie - o ekranizacjach i adaptacjach filmowych organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Lekcja prowadzona była w sposób interaktywny i oczywiście dostosowana do  grupy wiekowej. Młodzi odbiorcy dowiedzieli  się, czym jest adaptacja filmowa. Przekonali  się, że filmy można tworzyć nie tylko na podstawie literatury, lecz także gier, komiksów, bajek muzycznych, a nawet klocków LEGO. Dowiedzieli się również, jak wygląda proces powstawania ekranizacji książki i co muszą zrobić scenarzysta wraz z reżyserem, aby zmieścić kilka tomów w dwóch godzinach filmu. Zobaczyli przykłady filmów, które są adaptacjami lektur szkolnych, mogą przeanalizować różnice między książką a filmem. Przekonali się, jak wiele lubianych przez nich filmów jest adaptacją książek.

  Uczniowie obejrzeli także fragmenty różnych adaptacji tych samych utworów. Mogli przekonać się, w jak różny sposób twórcy filmowi potrafią przedstawiać te same wątki i postaci, sprawiając, że każda adaptacja jest inna.

Po lekcji  uczniowie obejrzeli film „Wicher”. Była to bardzo ciekawa lekcja w kinie.

B. Motwicka