W dniu 10 października 2022r. odbyło się spotkanie z panem Dariuszem Boczarem, który jest niewidomy. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy w dwóch grupach: kl. I – V oraz VI – VIII.

  Na spotkaniu dowiedzieliśmy się , jak osoba niewidoma radzi sobie w codziennym życiu. Zostały nam pokazane przedmioty, które znacznie ułatwiają codzienne życie osobom, które nie widzą. Jednym z takich przedmiotów był „pajączek”, którego zadaniem jest kontrolowanie ilości nalewanych napoi.

  Elektryczna lupa to kolejne ułatwienie dla niewidzących. Służy ona do swobodnego czytania nawet długiego tekstu. Lupa, oprócz powiększenia obrazu, oferuje jeszcze takie funkcje jak: zatrzymywanie obrazu, zmiana kontrastu oraz oglądanie oddalonych obiektów. Alfabet Braill a umożliwia zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Została nam pokazana karta z całym alfabetem.

  W dalszej części spotkania obejrzeliśmy film prezentujący życie codzienne osób niewidomych. Zaskoczył nas ogrom trudności do pokonania przy najprostszych czynnościach. Kilku uczniów wzięło też udział w ćwiczeniu , które polegało na tym, że wcielili się oni w osoby niewidzące (za sprawą specjalnych okularów) i  np. częstowali swoich  gości herbatą oraz musieli przejść na drugą stronę ulicy.

  Uważam, że spotkanie z panem Boczarem było dla nas bardzo pouczające, ponieważ nie potrafimy sobie wyobrazić, jak to jest być osobą niepełnosprawną i w jaki sposób możemy takim osobom pomagać. Pan Dariusz okazał się miłą i sympatyczną osobą, pomimo trudności, z którymi musi się na co dzień mierzyć.

Jakbub Podyma kl. VIII