22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi przybyło do naszej szkoły  mobilne planetarium, które zapewniło niezapomniane wrażenia! Uczniowie zanurzyli się w świat naszej planety. Wszyscy żyjemy, ale często nie dostrzegamy piękna naszej planety. Trudno sobie wyobrazić, jak niesamowite jest życie na Ziemi, jak wiele gatunków zwierząt na niej żyje, jak wiele różnych roślin na niej rośnie.

Ale to nie wszystko… 23 kwietnia uczniowie klasy VI zaprezentowali audycję z okazji Dnia Ziemi. Program składał się z dwóch części – pierwsza dotyczyła zagrożeń powietrza, wody i gleby, jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja. Został również przedstawiony problem globalny dotyczący handlu ludźmi. Druga część zawierała wywiad z planetą Ziemią, który przybliżył nam jej historię, ewolucję i działania człowieka powodujące degradację środowiska.

Program miał uświadomić nam wszystkim, że ochrona Ziemi jest obowiązkiem każdego z nas. Aby dokładniej zrozumieć na czym ten obowiązek polega, opracowaliśmy własny dekalog ekologiczny:

Nie będę łamał drzew i krzewów.
Nie będę zaśmiecał lasu.
Nie będę deptał trawników.
Będę zbierał makulaturę.|
Będę segregował śmieci.
Będę chronił rośliny i zwierzęta.
Będę chronił ptasie gniazda, jaja i pisklęta.
Będę chronił wodę.
Będę dbał o czyste powietrze.
Będę oszczędzał energię.

Na zakończenie audycji wysłuchaliśmy piosenki Janusza Kofty: "Pamiętajmy o ogrodach".

Kolejnym punktem naszego programy był Pokaz Eko-Mody, podczas którego uczniowie wszystkich grup przedszkolnych i klas  zaprezentowały kreacje, które zostały wykonane z materiałów odpadowych m. in.: makulatury, butelek plastikowych, folii, reklamówek i  wielu innych "bezużytecznych odpadów". Stroje były wyjątkowe, a uczniowie w rolach modelek i modeli sprawdziły się doskonale, można by rzec profesjonalnie. Pokaz był doskonałą okazją do wspólnej zabawy, a także dowodem na to, że można zrobić „coś fajnego ze śmiecia mego”,  coś wspaniałego, coś co daje dużo radości i satysfakcji.

Pragniemy również podziękować Rodzicom za przygotowanie tak wyjątkowych strojów a uczniom za wspólną zabawę.

Beata Motwicka-Grzegorzewska

Dodał: Admin